more
1

Napisz opis co najmniej jednego miejsca

2

Zeskanuj dwie pierwsze strony legitymacji przewodnika

4

Po zweryfikowaniu i otrzymaniu e-maila z hasłem dostępu przelej na wskazane konto opłatę roczną - 100zł

5

Po zaksięgowaniu wpłaty hasło zostanie odblokowane i będzie można korzystać z Sylabusa oraz uzupełniać go nowymi wpisami

Login

Hasło

Wczytaj plik z opisem miejsca (plik Word, plik OpenOffice)

Wczytaj skan legitymacji (plik graficzny - .jpg, .png., tiff)

E-mail

Imię

Nazwisko

Hasło

Powtórz hasło

 

Ostróda - Cmentarz przy ul. Czarnieckiego

autor: Jan Kochanowski

dodano: 30.04.2012

Powiaty Krainy Powiązane miejsca Informacje podstawowe

Powstał tuż po zbudowaniu kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, jako cmentarz katolicki. Zajmuje powierzchnię 0,54 ha. Pochowanych jest ok. 338 osób. 20 IV 1988 r. został wpisany na listę zabytków ówczesnego woj. olsztyńskiego.

Ewidencja osób pochowanych od 21 I 1945 r.  znajduje się w kancelarii kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.  Ostatni pochówek odbył się w 1960 r. a decyzją władz miejskich od 3 III 1964 r. wzbronione zostało grzebanie zwłok. W 2008 r. przeprowadzono remont i rewitalizację ogrodzenia – koszt 200 tys. zł.

Na cmentarzu znajdują się dwie tablice.

W 2009 r. na doskonale widocznym,  głazie narzutowym umieszczono, jedną z nich , dwujęzyczną o treści „Wędrowcze stań na chwilę i zmów za nas jedno <<Ojcze Nasz>>. Ku pamięci pochowanych tu mieszkańców Ostródy  znanych z imienia oraz tych, których imion nie znamy”. Pod spodem ten sam tekst w języku niemieckim.

Druga z lewej strony głównego wejścia na cmentarz, „W hołdzie Obywatelom Polskim bestialsko pomordowanym na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II RP przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UP” Społeczeństwo Ziemi Ostródzkiej w 67 rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu. Lipiec 1943 – Lipiec 2010.


Zachowały się nieliczne kute ręcznie metalowe ogrodzenia grobów.

Informacje dla specjalistów

lista zabytków nr A-2396. Szczegółowa karta jest w delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Elblągu ul. Św. Ducha 19.