more
1

Napisz opis co najmniej jednego miejsca

2

Zeskanuj dwie pierwsze strony legitymacji przewodnika

4

Po zweryfikowaniu i otrzymaniu e-maila z hasłem dostępu przelej na wskazane konto opłatę roczną - 100zł

5

Po zaksięgowaniu wpłaty hasło zostanie odblokowane i będzie można korzystać z Sylabusa oraz uzupełniać go nowymi wpisami

Login

Hasło

Wczytaj plik z opisem miejsca (plik Word, plik OpenOffice)

Wczytaj skan legitymacji (plik graficzny - .jpg, .png., tiff)

E-mail

Imię

Nazwisko

Hasło

Powtórz hasło

 

Ostróda - Tablica Michała Zielińskiego

autor: Marta Podgórska

dodano: 04.04.2013

Powiaty Krainy Powiązane miejsca Informacje podstawowe

Nie ma w Polsce osoby, które nie zetknęła się z żołnierskim przebojem „Serce w plecaku”, napisał go i skomponował do niego muzykę Michał Zieliński.

W pięknej, zabytkowej kamienicy z przełomu XVIII i XIX wieku (przy ul. Grunwaldzkiej 26) w Ostródzie mieszkał Michał Zieliński (1905-1972) – nauczyciel muzyki, śpiewu, poeta, kompozytor.

Michał Zieliński urodził się 15 września 1905r. w Jarosławcu na Rzeszowszczyźnie. Był podoficerem Wojska Polskiego, członkiem orkiestry wojskowej, autorem wierszy о tematyce wojskowej. Do Ostródy przybył w marcu 1945r. Będąc w Ostródzie pełnił obowiązki żołnierskie, ale również komponował i pisał wiersze, m.in. to właśnie w Ostródzie skomponował utwór „Żołnierskie dożynki”. Pod koniec roku 1945r. powrócił do Jarosławia, gdzie przez wiele lat pracował i tworzył.

Z inicjatywy Wojciecha Jerzego Podgórskiego – wydawcy tomiku „Serce w plecaku”, w ramach obchodów 40-lecia powrotu Ostródy do Polski, odsłonięto tablice pamiątkową, umiejscowioną w frontowej ścianie budynku, w którym mieszkał.

Informacje rozszerzone

Był członkiem orkiestry wojskowej w Truskawcu w latach 1926-1939. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej, następnie walk II Armii Wojska Polskiego. Jako ochotnik otrzymał z komisji wojskowej przydział do 3 Pułku Piechoty Legionów, który wówczas stacjonował w Jarosławiu.

Po wojnie zamieszkał w Jarosławiu, gdzie był nauczycielem w szkole muzycznej. Jego wiersze ukazały się w 1978 roku w zbiorze pt. "Serce w plecaku". Piosenka pod tym samym tytułem ukazała się znacznie wcześniej, bo w 1933 r. Autor napisał wiersz na konkurs ogłoszony przez gazetę "Żołnierz Polski". Po dokonaniu korekty i dodaniu refrenu dołączył go do skomponowanej przez siebie melodii. Piosenka zaczęła rozpowszechniać się, а prawdziwą popularność  osiągnęła w latach drugiej wojny światowej.

Zmarł w Jarosławiu 14 listopada 1972r.

Informacje dla zainteresowanych

Jako ochotnik otrzymał z komisji wojskowej przydział do 3 Pułku Piechoty Legionów, który wówczas stacjonował w Jarosławiu. Okres rekrucki „zaliczył” na ocenę celującą. Przełożeni odkryli bez trudu zdolności muzyczne Michała i skierowali go jako muzyka samouka do orkiestry pułkowej. Było to pierwsze spotkanie Michała Zielińskiego z muzyką żołnierską.

Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej został zwolniony do rezerwy w stopniu szeregowca. Przypadek sprawił , że spotkał się z działaczami Towarzystwa Szkół Ludowych, którzy włączyli go w środowisko entuzjastów pracy kulturalno – oświatowej.

Część jego wierszy została wydana w 1978 r., w tomiku Serce w plecaku, opracowanym przez Janusza Kapuścika i Wojciecha Jerzego Podgórskiego.

Druga tablica upamiętniająca twórczość Michała Zielińskiego znajduje się w Jarosławcu.

Ciekawostki

Serce w plecaku

Słowa i muzyka: Michał Zieliński

Z młodej piersi się wyrwało
w wielkim bólu i rozterce
i za wojskiem poleciało
zakochane czyjeś serce.
Żołnierz drogą maszerował,
nad serduszkiem się użalił,
więc je do plecaka schował
i pomaszerował dalej.

Tę piosenkę, tę jedyną,
śpiewam dla ciebie dziewczyno.
Może także jest w rozterce
zakochane twoje serce ?
Może beznadziejnie kochasz
i po nocach tęsknisz, szlochasz ?
Tę piosenkę, tę jedyną,
śpiewam dla ciebie dziewczyno.

Poszedł żołnierz na wojenkę
poprzez góry, lasy, pola...
z śmiercią razem szedł pod rekę
taka jest żołnierska dola.
I choć go trapiły wielce
kule, gdy szedł do ataku,
żołnierz śmiał się, bo w plecaku
miał w zapasie drugie serce.

Tę piosenkę, tę jedyną...