more
1

Napisz opis co najmniej jednego miejsca

2

Zeskanuj dwie pierwsze strony legitymacji przewodnika

4

Po zweryfikowaniu i otrzymaniu e-maila z hasłem dostępu przelej na wskazane konto opłatę roczną - 100zł

5

Po zaksięgowaniu wpłaty hasło zostanie odblokowane i będzie można korzystać z Sylabusa oraz uzupełniać go nowymi wpisami

Login

Hasło

Wczytaj plik z opisem miejsca (plik Word, plik OpenOffice)

Wczytaj skan legitymacji (plik graficzny - .jpg, .png., tiff)

E-mail

Imię

Nazwisko

Hasło

Powtórz hasło

 

Ostróda - Drwęcka - niegdyś Teatralna, Kinowa, Friedrichstrasse

autor: Marta Podgórska

dodano: 04.04.2013

Powiaty Krainy Powiązane miejsca Informacje podstawowe

Ulica Drwęcka w Ostródzie to niewielka i dość krótka uliczka; oprócz swych dzisiejszych zalet (przy niej znajduje się zabytkowy budynek, gdzie obecnie mieści się Liceum Ogólnokształcące oraz zabytkowa wieża ciśnień) posiada także pewien epizod, który pamiętają tylko starsi mieszkańcy miasta.

Informacje rozszerzone

Jej aktualny odcinek od przejazdu do ul. Olsztyńskiej zwano ulicą Teatralną bądź Kinową, bowiem był tu teatr. Pierwsze kino w mieście znajdowało się w budynku 5a (Friedrichstrasse 5a) już przed I wojną światową i nosiło nazwę "Luisen-Theater", a właścicielem był niejaki Kutschewski. Wiadomo, że wyświetlał on filmy ze znaną duńską aktorką Astą Nielsen, jedną z pierwszych gwiazd specjalizujących się w rolach tragicznych.

Kilka lat później, a dokładnie w roku 1916 dom dalej (Friedrichstrasse 7a), obok "Luisen-Theater" wzniesiono nowe kino o nazwie "Deutsches Theater", którego właścicielem był Richard Nass. Było to jedno z najpiękniejszych kin w czasach Prus Wschodnich. Architekturą budynek nawiązywał do stylów jońskich. Sala kinowa mieściła aż 700 osób, co na tamte czasy było dość wybitnym osiągnięciem. Ponieważ był to okres międzywojenny, kino posiadało oczywiście odpowiednie zaplecze, była także kawiarnia i obszerne kuluary. Kino było na tyle nowoczesne, że koncerty transmitowano przez radio. Na deskach tego teatru występowali głównie artyści z Olsztyna. Budowlę zaprojektował August Feddersen, który był budowniczym m.in. w szkole morskiej w Muerwik i w porcie morskim w Pilawie.

Informacje dla zainteresowanych

August Feddersen przez jakiś mieszkał czas w Ostródzie, gdzie pracował jako architekt. Ponadto spod jego ołówka powstały m.in. takie budowle jak domy willowe w Olsztynie (np. przy dzisiejszej ulicy Kajki 4, gdzie zamieszkiwał przez jakiś czas), teatr, klasztor i kościół oo. franciszkanów, a nawet magazyn zbożowy niedaleko Dworca Głównego w Olsztynie.

Po zajęciu Ostródy przez Armię Czerwoną kino Nassa zostało spalone, natomiast "Luisen-Theater" przetrwał do połowy XX wieku. Dzisiaj w tym miejscu stoi nowa, prywatna budowla, ale architekturą nawiązuje nieco do pierwszego ostródzkiego kina.

Fotografia przedstawia budynek pruskiego kina, ul. Drwęcka 5